Baza wiedzy

Cyberbezpieczeństwo w pandemii

NASK wspólnie z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Europolem przypominają o najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa. #zostanwdomu to czas aktywnego korzystania z internetu. Wiążą się z tym możliwości zdalnych zakupów czy kontaktu z bliskimi i znajomymi, ale to także przestrzeń aktywności oszustów. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i pamiętać o kilku ważnych zasad, przede wszystkim o zasadzie ograniczonego zaufania.

 

Czujność w czasie pandemii

 

  • ► nie udostępniaj i nie powielaj wiadomości, które nie pochodzą z oficjalnych źródeł (gov.pl, policja.pl itp.). W ten sposób zatrzymasz rozprzestrzenianie się fake newsów,
  • ► nie przekazuj spontanicznie darowizn na cele charytatywne i apele o pomoc (np. na leczenie osoby zarażonej COVID-19), zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji,
  • ► nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.),
  • ► nie otwieraj linków i załączników od adresatów, których nie znasz lub budzą twoje wątpliwości (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS).
  •  

Zdalne zakupy

 

► kupuj tylko od sprawdzonych dostawców i weryfikuj ich wiarygodność,

► używaj kart płatniczych (pozwalają ograniczyć ew. straty, ponadto transakcje dokonywane kartami kredytowymi są ubezpieczone),

► nie daj się ponieść emocjom, jeśli jakaś oferta brzmi zbyt pięknie, to prawdopodobnie nie jest prawdziwa,

► regularnie sprawdzaj stan swojego konta, pozwoli ci to szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości i podejrzane operacje (jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem).

 

Zadbaj o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci

  • ► #zostanwdomu to czas, kiedy dzieci szczególnie dużo czasu spędzą przed komputerem, nadzoruj to, co robią i ograniczaj czas korzystania z internetu,
  • ► korzystaj z programów do kontroli rodzicielskiej,
  • ► zmień hasło fabryczne routera,
  • ► aktualizuj oprogramowanie systemowe i antywirusowe,
  • ► rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach grożących w sieci.

 

Zgłaszaj naruszenia w sieci– cyberataki i wszelkie naruszenia w sieci zgłaszaj do CERT Polska – ochronisz siebie i innych przed cyberprzestępcami (link): Zgłoszenia do CSIRT NASK.

 

Sprawdzaj listę ostrzeżeń NASK przed niebezpiecznymi stronami, które służą do wyłudzania danych i środków finansowych użytkowników internetu (link): Lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami.

 

Więcej informacji i przydatne linki na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronie Policja.pl w materiale (link): Żyj bezpiecznie.