Baza wiedzy

Bezpieczna bankowość elektroniczna


Każdy z nas kilka razy w tygodniu płaci przez Internet za bilet do kina, zamówiony w sklepie internetowym towar czy opłaca rachunki. Czy zwracamy wtedy uwagę na bezpieczeństwo tych transakcji? Czy wiemy, które elementy i jakie czynności to bezpieczeństwo podnoszą?  Czy mamy świadomość, że podczas każdej transakcji najważniejszy jest unikatowy identyfikator, czyli …numer konta? I wreszcie, czy wiemy co zrobić, gdy już przytrafi się nam to nieszczęście, że skierujemy przelew do niewłaściwego odbiorcy?

Poniżej prezentujemy zestaw materiałów, które dotyczą bezpieczeństwa transakcji finansowych wykonywanych za pośrednictwem Internetu.

 

Kampania UWAGA! CYBEROSZUST

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na mechanizmy, które wykorzystują oszuści w procederze wyłudzania pieniędzy m.in. przy transakcjach pośrednictwa wymiany kryptowalut czy przy fałszywych działaniach podejmowanych rzekomo przez KNF lub UKNF oraz uświadomienie klientom sektora finansowego zagrożeń i ryzyka. 

Na stronie internetowej kampanii UWAGA! CYBEROSZUST zamieszczone są przykłady działań oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.  Strona kampanii zawiera również podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa „metodą na KNF”. Kampania przygotowana wspólnie przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Komendę Główną Policji.