Baza wiedzy

Cyberoszustwa w dobie pandemii COVID-19

Cyberzagrożenia ciągle się zmieniają, aby dopasować się do zachowań w sieci i trendów. Wybuch pandemii COVID-19 nie jest wyjątkiem.

Cyberprzestępcy atakują sieci komputerowe i systemy osób prywatnych, firm a nawet światowych organizacji, w czasach, kiedy cyberochrona może być słabsza ze względu na skupienie uwagi wokół kryzysu zdrowotnego.

 

 

Typy cyberataków

 

Złośliwe domeny

 

Istnieje znacząca liczba zarejestrowanych w internecie nazw domenowych zawierających słowa: "koronawirus", "korona-wirus", "covid19" i covid-19"

Niektóre z nich to legalne strony, ale cyberprzestępcy tworzą tysiące nowych stron każdego dnia, aby prowadzić kampanie spamowe, phishingowe lub rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie.

 

Złośliwe oprogramowanie

Cyberprzestępcy wykorzystują powszechną światową komunikację na temat koronawirusa aby zamaskować swoje działania. Złośliwe oprogramowanie, oprogramowanie szpiegujące i Trojany zostały zaszyte na interaktywnych mapach i stronach internetowych.

 

Ransomware

Szpitale, centra medyczne, instytucje publiczne są na celowniku cyberprzestępców w przypadku ataków ransomware - ponieważ są przeciążone kryzysem zdrowotnym i nie mogą sobie pozwolić na odłączenie od systemów, przestępcy uważają, że prawdopodobnie zapłacą okup.

Ransomware może wejść do ich systemów poprzez maile zawierające zainfekowane linki lub załączniki, uzyskane bezprawnie dane dostępowe pracowników lub wykorzystując podatność systemu.

 

Rekomendacje i profilaktyka

 

Wraz z wzrastającą liczbą krajów, zalecających obywateli to pozostania w domu, zdalnej pracy i zdalnych lekcji, to dobry moment, aby skupić się na cyberbezpieczeństwie - czy własnym, czy służbowym.

 

Zapewnij bezpieczeństwo informacji

  • ►Zrób kopię zapasową ważnych plików, trzymaj ją na niezależnym nośniku (np. w chmurze lub dysku zewnętrznym);
  • ►Zawsze weryfikuj, czy jesteś na prawdziwej stronie zanim wpiszesz swoje dane dostępowe lub informacje wrażliwe.

 

Sprawdź swój system operacyjny i oprogramowanie

  • ►Upewnij się, że na swoim komputerze i urządzeniach mobilnych masz zainstalowane najnowsze oprogramowanie antywirusowe;
  • ►Zabezpiecz bramki poczty, aby powstrzymać zagrożenia ze strony spamu;
  • ►Wzmocnij swoją domową sieć;
  • ►Zabezpiecz się przed podatnościami, które mogą wykorzystać atakujący;
  • ►Wyłącz komponenty nieaktualne lub pochodzące z nieznanych źródeł, które mogą zostać użyte jako punkty wejścia do systemu;
  • ►Ściągaj aplikacje mobilne oraz inne oprogramowanie tylko z zaufanych platform
  • ►Regularnie rób skany bezpieczeństwa twojego komputera i urządzeń mobilnych

 

Bądź czujny

  • ►Rozmawiaj ze swoimi bliskimi - w tym z dziećmi - o tym, jak być bezpiecznym w sieci;
  • ►Regularnie sprawdzaj i aktualizuj swoje ustawienia prywatności na kontach w mediach społecznościowych;
  • ►Aktualizuj swoje hasła i upewnij się, że są silne.
  • ►Nie klikaj na linki ani ni otwieraj załączników, których się nie spodziewasz lub przychodzą od nieznanego nadawcy.
  •  
  • Zawsze, jeżeli uważasz, że padłeś ofiarą przestępstwa, poinformuj swoją lokalną policję.

 

Źródło strony: https://www.interpol.int/Crimes/Cybercrime/COVID-19-cyberthreats

INTERPOL nie sprawdza poprawności ani jakości językowej tłumaczeń. Te tłumaczenia są publikowane wyłącznie w celach informacyjnych i INTERPOL nie ponosi odpowiedzialności za ich jakość ani zawartość. Wszelkie rozbieżności lub różnice utworzone w tłumaczeniu nie są wiążące i nie mają skutków prawnych w zakresie zgodności, odpowiedzialności lub dla celów egzekwowania przepisów Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące dokładności informacji zawartych w tłumaczenie proszę odnieść się do angielskiej wersji publikacji, która jest wersją oficjalną.