Baza wiedzy

Bezpieczne korzystanie z kart płatniczych.

Okres wakacyjny to dla wielu z nas czas relaksu, długo wyczekiwanego odpoczynku, podczas którego na pierwszym miejscu stawiamy wygodę i przyjemności. Szczególnie teraz, gdy wróciły podróże krajowe i zagraniczne część z nas zapomina o prostych zasadach, które mogą ustrzec nas przed przestępstwami grożącymi utratą naszych danych lub naszych pieniędzy.

Popularność transakcji kartą płatniczą, a także możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym kraju, często bez dodatkowych opłat, nie tylko zachęca nas do korzystania z nich, ale również może stanowić dla nas zagrożenie. Niestety, oszuści wykorzystują naszą uśpioną na urlopie czujność, i próbują różnych sposobów, by bezprawnie uzyskać dostęp do naszych pieniędzy. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma prostymi zasadami, o których powinniśmy pamiętać, gdy korzystamy z kart płatniczych, zwłaszcza poza granicami kraju.

 

O czym należy pamiętać, gdy korzystamy z kart płatniczych?

  1.  
  2. 1. Nigdy nie spuszczaj swojej karty z oczu. Nie pozwól, żeby ktokolwiek z obsługi hotelu, restauracji, sklepu czy innego punktu usługowego, zabrał ją ze sobą.
  3. 2. W razie kradzieży, zgubienia karty, skontaktuj się ze swoim bankiem i ją zablokuj.
  4. 3. Zwracaj uwagę na bankomaty, z których wypłacasz pieniądze. Jeśli zobaczysz coś, co wzbudzi twój niepokój (np. modyfikacje przy klawiaturze, podejrzanie wyglądający wlot na karty), zgłoś to firmy obsługującej bankomat  lub poinformuj lokalną policję.
  5. 4. Zanim skorzystasz z bankomatu, rozejrzyj się, czy nie są do niego podpięte jakieś urządzenia – zarówno przy miejscu wkładania karty, dziwnie wyglądająca klawiatura, jak i np. kamerki
  6. 5. Wypłacając pieniądze, zawsze zasłaniaj ręką wpisywany kod PIN tak, aby osoby postronne nie mogły go zobaczyć.
  7. 6. Jeśli zobaczysz na swoim rachunku transakcje, których nie dokonałeś lub dostaniesz wiadomość z banku o nieudanej transakcji twoją kartą, której ty nie robiłeś, bezzwłocznie poinformuj go o tym.
  8. 7. Jeśli doświadczysz incydentu związanego z kartą, kradzieży czy zaginięcia zgłoś sprawę do swojego banku lub do lokalnej policji.
  9. 8. Pamiętaj, że jeśli będzie kontaktował się z Tobą pracownik banku, nigdy nie poprosi Cię o hasło dostępu do Twojego konta czy numer PIN. Zachowaj czujność przy rozmowie z pracownikiem banku, zastosuj procedurę oddzwaniania na oficjalną infolinię.
  10. 9. Jeśli masz pewne wątpliwości, co do korzystania z kart płatniczych, zawsze możesz skorzystać np. z płatności BLIK. Ale w tym przypadku również zachowaj ostrożność i nie podawaj kodu do płatności innym osobom. Cyberprzestępcy mogą podszyć się pod Twojego znajomego.

 

Pamiętaj, że najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania, tylko dzięki swojej uważności i ostrożności, możesz uniknąć utraty danych lub pieniędzy.