Bezpieczne hasło – czyli jakie?
Eksperci NASK są zgodni: im dłuższe hasło, tym lepsze. Oczywiste i krótkie hasła nie zapewnią nam bezpieczeństwa w sieci. Dlatego obecnie najlepiej stosować tzw. wyrażenia hasłowe, czyli frazy składające się z kilku słów. Ich przykładem może być wyrażenie „bourbon z miodem pszczelim” – łatwe do zapamiętania, ale trudne do złamania.
Hasło powinno być unikalne, co oznacza, że każde urządzenie czy konto w sieci powinny mieć przypisane inne. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że kiedy jedno z wyrażeń hasłowych padnie ofiarą hakerów – pozostałe nasze konta i urządzenia nadal będą bezpieczne.
Ale jak spamiętać te wszystkie długie hasła?
Wyrażenia hasłowe są doskonałym sposobem na zabezpieczenie kont. Co jednak w przypadku, kiedy mamy ich do zapamiętania cały szereg? Wtedy z pomocą przychodzą specjalne programy – menedżery haseł – w których można bezpiecznie przechowywać wszystkie swoje hasła w zaszyfrowanej postaci. Wtedy wystarczy, że zapamiętamy tylko samo hasło dostępowe do menadżera haseł.
A może uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
Specjaliści uważają, że wszędzie, gdzie to możliwe, należy włączać weryfikację dwuetapową kont online, gdyż jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów ich ochrony. Weryfikacja dwuetapowa, zwana też uwierzytelnianiem dwuskładnikowym, korzysta z twojego hasła, ale dodaje drugi element, np. kod wysyłany na smartfona lub generowany przez aplikację. Tylko po wypełnieniu drugiego warunku, można dostać się na konto.
Bezpieczne hasła w domowej sieci
Obecnie, kiedy dużą część naszych obowiązków zawodowych wykonujemy w domu, ogromne znaczenie ma także zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa naszej lokalnej sieci. Najczęściej jej podstawą jest sieć bezprzewodowa (Wi-Fi), z którą łączą się domowe urządzenia. Dlatego zabezpieczenie sieci Wi-Fi to kluczowy element ochrony domu.
Oto kilka rad:
- 1. Zmień domyślne hasło administratora urządzenia kontrolującego twoją sieć bezprzewodową. Skonfigurowanie ustawień sieci Wi-Fi umożliwia konto administratora.
- 2. Upewnij się, że tylko zaufane osoby będą mogły łączyć się z twoją siecią bezprzewodową. Zrób to, włączając silną ochronę. Gdy opcja zostanie włączona, połączenie z twoją siecią Wi-Fi będzie wymagało podania hasła. Po połączeniu działania użytkowników sieci będą szyfrowane.
- 3. Upewnij się, że hasło używane do łączenia się z siecią bezprzewodową jest silne i różni się od hasła administratora. Pamiętaj, że hasło należy podać tylko raz dla każdego z urządzeń, ponieważ jest ono przez nie zapamiętywane i przechowywane.
O bezpiecznych hasłach można posłuchać w podcaście NASK pod linkiem: https://anchor.fm/nask-pib/episodes/O-hasach-eml077
Kampania „Jak chronić się w internecie – nie tylko podczas Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa” powstała na podstawie materiałów SANS Institute.