Baza wiedzy

Internet rzeczy – ułatwia życie, ale też może stanowić zagrożenie.

Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) oznacza sieć wszystkich urządzeń i sprzętów podłączonych do internetu. Do domowej sieci mogą należeć żarówki, lodówki, a nawet zamki w drzwiach. Jak dbać o bezpieczeństwo IoT, przypominamy w ramach kampanii „Jak chronić się w internecie – nie tylko podczas Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa”, która powstała w Państwowym Instytucie Badawczym NASK na podstawie materiałów SANS Institute.

Wi-Fi – główny element domowej sieci.

 

Niemal w każdym domu z dostępem do internetu używa się sieci bezprzewodowej Wi-Fi. To dzięki niej urządzenia mogą bezprzewodowo łączyć się z internetem. Dlatego aby ochronić dom, trzeba w pierwszej kolejności zabezpieczyć tę sieć. Główny element, który ją kontroluje, to punkt dostępowy Wi-Fi. Najczęściej ma on fabrycznie ustawioną dla administratora nazwę użytkownika i hasło.

Warto zmienić przynajmniej hasło dostępowe do urządzenia, a jeśli to możliwe, także nazwę użytkownika. W ten sposób tylko ty będziesz mieć możliwość wprowadzenia dalszych zmian. Następnie dobrze jest też zmienić domyślną nazwę swojej sieci bezprzewodowej, czyli jej SSID. Wybierz nazwę, której nie można powiązać z twoim adresem ani nazwiskiem. Koniecznie skonfiguruj sieć Wi-Fi tak, by wykorzystywała najsilniejsze dostępne szyfrowanie.

 

Kolejny krok – bezpieczeństwo urządzeń korzystających z Wi-Fi.

 

Po zabezpieczeniu sieci Wi-Fi trzeba zadbać o bezpieczeństwo połączonych z nią urządzeń. Po pierwsze trzeba zrobić przegląd posiadanego sprzętu. Wiele lat temu było to łatwe – z internetem połączone były tylko komputery. Teraz można podłączyć telewizory Smart TV, konsole do gier, termostaty, elektroniczne nianie czy system oświetlenia.

Gdy wiesz już, jakie urządzenia są połączone z siecią, zadbaj, by każde z nich miało silne, unikalne hasło. Obecnie stanowczo zbyt wiele urządzeń kupujemy z domyślnymi hasłami, do których mogą uzyskać dostęp osoby nieupoważnione. Poza tym zwykle wystarczy tylko raz ustawić hasło, więc jest to prosta czynność.

 

Nie pamiętasz wszystkich swoich haseł? – są na to sposoby.

 

Rozważ korzystanie z menedżera haseł, który będzie przechowywał twoje hasła. Ponadto dbaj, by systemy operacyjne, przeglądarki i aplikacje w twoich urządzeniach były aktualne. Włącz funkcję automatycznych aktualizacji, jeśli sprzęt ją posiada. W przypadku komputerów i urządzeń przenośnych koniecznie aktywuj firewall i programy antywirusowe.

Wszędzie, gdzie to możliwe, włączaj weryfikację dwuetapową dla swoich osobistych kont online – jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów ich ochrony. Jeśli masz dzieci, rozważ przeznaczenie dla nich osobnego komputera lub urządzenia. Są ciekawe świata i lubią sprawdzać nowe rzeczy w sieci, co może spowodować zainfekowanie komputera. Skontaktuj się z dostawcą internetu, by dowiedzieć się, jakie możliwości ochrony sieci domowej może ci zapewnić.

Pamiętaj też, by regularnie wykonywać kopie zapasowe swoich danych, np. zdjęć rodzinnych czy ważnych dokumentów. W tym celu wybierz najbardziej pasującą ci metodę – mogą to być zewnętrzne dyski lub usługi w chmurze. Kiedy któreś z twoich urządzeń zostanie zainfekowane, często jedyną szansą odzyskania prywatnych plików są kopie zapasowe.

 

Oto kilka rad do zapamiętania:

  1. 1. Do domowej sieci internetowej podłączaj tylko te urządzenia, które musisz i monitoruj je. Pamiętaj, jakie sprzęty zostały podłączone do domowej sieci.

 

  1. 2. Kupuj urządzenia tylko od znanych i zaufanych producentów. Są nie tylko lepiej zabezpieczone, ale też częściej aktualizowane.

 

  1. 3. Podobnie jak w przypadku komputera czy smartfona, regularnie instaluj łatki i aktualizacje oprogramowania inteligentnych urządzeń domowych. Jeśli to możliwe, włącz automatyczne aktualizacje.

 

  1. 4. Zmieniaj domyślne hasła nowo kupionych urządzeń. Stosuj frazy, aby hasło było dłuższe, silniejsze i niepowtarzalne. Nigdy nikomu nie podawaj haseł. Nie pamiętasz wszystkich swoich haseł? Rozważ korzystanie z menedżera haseł.

 

W Państwowym Instytucie Badawczym NASK powstaje właśnie system do zabezpieczenia Internetu Rzeczy VARIoT. Jego celem jest stworzenie usługi zapewniającej prezentację użytecznych informacji dotyczących urządzeń Internetu Rzeczy (IoT), które mogą być przetwarzane ręcznie lub automatycznie i które można wykorzystać w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.variot.eu/

Kampania „Jak chronić się w internecie – nie tylko podczas Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa” powstała na podstawie materiałów SANS Institute.