Opis tygodnia

Drugi tydzień ECSM jest poświęcony edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Wzrost liczby urządzeń i usług teleinformatycznych, używanych we wszystkich dziedzinach życia codziennego, sprawia że wzrasta zapotrzebowanie na ekspertów.

Zwiększanie świadomości cyberbezpieczeństwa

Wszyscy używamy smartfonów, laptopów czy telewizorów typu smart, dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z internetu, i znać zasady bezpiecznego surfowania online. Edukacja dzieci, młodzieży, ale również rodziców, jest kluczem do tego, abyśmy unikali zagrożeń i podejmowali przemyślane decyzje w sieci.

 

Zapotrzebowanie na ekspertów

Tak duży wzrost liczby urządzeń i usług teleinformatycznych, sprawia że rośnie również zapotrzebowanie na ekspertów. Zawód, do niedawna znany jako „informatyk”, doczekał się szeregu wąskich specjalizacji. Bardzo wielu ekspertów, którzy ukończyli inne kierunki studiów niż te związane z informatyką, zdążyło się już przekwalifikować, zapisując na specjalistyczne kursy i szkolenia.

To jednak ciągle za mało. Ostatnio przeprowadzone badania wskazują, że w branży nowoczesnych technologii w Polsce brakuje nawet 40 tysięcy pracowników. W tej sytuacji edukacja młodzieży na kierunkach teleinformatycznych jest niezbędna dla przyszłego rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Nauka o nowoczesnych technologiach staje się również ważnym elementem na innych kierunkach z zakresu nauk społecznych czy prawa.