Aktualności

Internetowe zagrożenia - fałszywe zbiórki

Fałszywe faktury, podszywanie się pod banki i inne instytucje, oszustwa inwestycyjne, nieprawdziwe loterie - to tylko niektóre działania cyberprzestępców, na które jesteśmy narażeni. Pamiętajmy, że oszuści nie tylko posługują się różnymi technikami manipulacji, ale również wykorzystują wydarzenia na świecie, by w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub nasze dane.

W ostatnich tygodniach w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, zwiększyła się liczba fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzenia pieniędzy, za którymi stoją oszuści. Natrafić na nie można w różnych portalach i serwisach społecznościowych, jak również w wiadomościach email czy sms. Przeważnie są to linki, które po kliknięciu prowadzą do spreparowanych stron internetowych. Jeśli wejdziemy na nie i za ich pośrednictwem przekażemy pieniądze, to trafią one w ręce oszustów. Co więcej, jeśli zalogujemy się do naszego banku lub wprowadzimy inne dane (np. dane karty płatniczej) w konsekwencji możemy stracić wszystkie nasze pieniądze.
 
W jaki sposób możemy się chronić przed fałszywymi zbiórkami online?
 
???? Podrobione strony wyglądają identycznie – dlatego sprawdź dokładnie jej adres. Na pierwszy rzut oka wydaje się identyczny, ale po przeanalizowaniu można wychwycić literówkę lub jakiś znak specjalny.
 
???? Jeśli chcesz dokonać wpłaty na wybraną przez siebie zbiórkę, wybieraj tylko te, które znajdują się na zaufanych portalach lub oficjalnych stronach danej instytucji czy organizacji.
 
???? Jeśli opis zbiórki zawiera błędy językowe, gramatyczne lub jest chaotyczny, to być może jest to fałszywa zbiórka.
 
???? Unikaj klikania w linki, załączniki, które otrzymasz w mailu, wiadomości sms lub za pośrednictwem komunikatora. Niestety, ale może on prowadzić do niebezpiecznej dla Ciebie strony.
 
???? Zwróć uwagę na sposoby płatności, za pomocą których możesz przekazać swoją pomoc. Jeśli są to tylko przekazy pieniężne (np. Western Union), kryptowaluty lub inne mniej popularne metody – bądź czujny.
 
???? Zweryfikuj, czy zbiórka, na którą chcesz przekazać pieniądze jest prawdziwa (np. kto jest jej organizatorem, na jakiej stronie się znajduje).
 
???? Jeśli natrafisz w sieci na fałszywą zbiórkę lub inne próby wyłudzenia danych lub pieniędzy, zgłoś to do CERT Polska .