Archiwum 2016

Bezpieczeństwo mobilne - warto wiedzieć

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety, wzrosło ryzyko, że padną celem cyberprzestępców. Złośliwe oprogramowanie na smartfony może powodować bardzo duże zagrożenie – możemy stracić pieniądze, nasze dana osobowe są w niebezpieczeństwie a nasze urządzenia mogą nas szpiegować lub stać się częścią sieci bonetów. Niestety większość użytkowników nie zdaja sobie sprawy z powagi sytuacji i konieczności ochrony swoich urządzeń przed atakami.

Aby zwiększyć świadomość użytkowników urządzeń na temat mobilnego zagrożenia, specjalna jednostka Europolu – Europejskie Centrum zwalczania cyberprzestępczości (EC3) wystartowało dziś z kampanią informacyjną, jako częścią Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM).

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi w języku polskim, które pomogą zabezpieczyć się przed cyberatakiem na urządzenia mobilne. Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z sieci WiFi oraz bankowości elektronicznej, na co zwracać uwagę ściągając aplikacje oraz jak nie stać się ofiarą ransomware – oprogramowania żądającego okupu w zamian za dostęp do plików na Twoim własnym urządzeniu.

Celem ECSM, stworzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej oraz ENISA, jest przestrzeganie użytkowników cyberprzestrzeni przed potencjalnymi zagrożeniami oraz promowanie modelu świadomego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Więcej informacji dotyczących inicjatyw podejmowanych przez poszczególne kraje w ramach ECSM, znajduje się na stronie cybersecuritymonth.eu. NASK już po raz piąty uczestniczy w kampanii ECSM. O realizowanych przez instytut projektach informujemy na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl