Baza wiedzy

Fake news

Fake news to fałszywa informacja, którą stworzono po to, żeby przyciągała uwagę i była szeroko upowszechniana, a dzięki opatrzeniu reklamą, przynosiła pieniądze jej autorom. Pierwsza definicja fake news dotyczyła treści produkowanych wyłącznie dla zysku. W szerszym znaczeniu fake news to wszystkie nieprawdziwe informacje funkcjonujące w obiegu publicznym: w telewizji, gazetach, w mediach społecznościowych, na portalach internetowych.

W tym ujęciu fake newsami są nawet te błędne informacje, które są skutkiem pomyłki dziennikarskiej. Do świata fake news należą też nietypowe akcje reklamowe, satyra, memy, które odbiorcy uważają za obiektywne, dziennikarskie materiały. Źródłem nieprawdziwych informacji są teksty pisane dla korzyści politycznej (np. oczerniające konkurentów czy nielubiane partie), finansowej (kłamliwie przedstawiające firmy czy rynki finansowe) lub takie, które zostały napisane w celu dezinformacji.

 

Fałszywe informacje można zgłaszać np. do moderatorów danego serwisu oraz organizacji fact-checkingowych. Natomiast próbę wyłudzenia lub fałszywą stronę można zgłosić do CERT Polska pod adresem  https://incydent.cert.pl. Oficjalne informacje o koronawirusie dostępne są na rządowej stronie: https://gov.pl/koronawirus.

 

#OznaczDezinfo – akcja NASK przeciw infodemii o koronawirusie

Ograniczenie aktywności, zachowanie dystansu i przestrzeganie higieny – to główne sposoby radzenia sobie z koronawirusem. Tymi samymi metodami można walczyć z tzw. infodemią, czyli dezinformacją, która rozprzestrzenia się równie szybko, co sama epidemia. NASK PIB przygotował kampanię #OznaczDezinfo oraz poradnik, który ma być dla internautów swoistą szczepionką na wirusa fałszywych informacji.

 

Kampania informacyjna #OznaczDezinfo ma też zachęcać użytkowników do proaktywnych postaw w internecie: oznaczania oraz zgłaszania dezinformacji. Samo hasło kampanii stanowi jednocześnie akronim, którego rozwinięcie przybiera formę poradnika dla internautów.

O – Odpowiedzialnie udostępniaj
Z – Zrozum cel
N – Nie wierz krzykliwym nagłówkom
A – Analizuj treść
C – Czekaj, aż opadną emocje

Z – Zgłaszaj dezinformację

więcej informacji

 

Rozpoznawanie nieprawdziwych informacji - materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie przez instytucje rządowe i administrację publiczną (https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy)

 

Zagraj w edukacyjną grę “Fajnie, że wiesz” i uodpornij się na fake newsy! Grę przygotował zespół Demagog.org.pl

 

Kurs „Fake news. Jak nie dać się oszukać?”. Zawiera informacje  czym  są fake newsy oraz po czym je rozpoznać?”, a także mnóstwo przydatnych informacji, przykładów i zwrócenia uwagi na zagadnienia, jak np. weryfikacja prawdziwości zdjęć czy nagrań video. Kurs został przygotowany przez Agencję Informacyjną Polska Press i serwis Demaskator24.pl.

 

 

 

 

Załączniki