Baza wiedzy

Bezpieczne hasła

Jednym z najważniejszych kroków, które powinieneś podjąć w celu ochrony swojej aktywności w sieci, jest wykorzystywanie niepowtarzalnego i silnego hasła dla każdego konta oraz aplikacji, z których korzystasz.

 

Jak utworzyć bezpieczne hasło - wskazówki - materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie przez instytucje rządowe i administrację publiczną (https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy)

 

Czy wszyscy źle zabezpieczamy swoje konta? Jak tworzyć bezpieczne hasła? - Piotr Belniak, ekspert CERT Polska w podcaście NASK
W tym przypadku długość naprawdę ma znaczenie. I właściwie tylko długość. Hasła silne muszą mieć kilkanaście znaków. To, czy będą wśród nich jakieś znaki specjalne, cyfry, małe i duże litery, zależy w zasadzie od wymogów danego serwisu. Z punkt widzenia bezpieczeństwa nie jest to tak bardzo istotne, jak długość. Jak łatwo można złamać za krótkie hasło? Jak często trzeba zmieniać hasła? Skąd wiadomo czy hasło nie zostało odkryte przez osoby niepowołane? Dlaczego warto zajrzeć na stronę serwisu Have I Been Pwned? Na te i inne pytania odpowiada  Piotr Belniak, ekspert CERT Polska, kierownik Zespołu Monitoringu i Wstępnego Rozpoznania w NASK.
 
Jak stworzyć bezpieczne hasło? - artykuł (Resilia/architekci odporności biznesu)

 

Na stronie https://haveibeenpwned.com/ można sprawdzić czy nasz adres mailowy i hasło nie zostały wykradzione.

 

Z hasłami, które wyciekły można także zapoznać się na przygotowanej przez Intel – specjalnie z okazji Światowego Dnia Hasła – stronie www.passwordblaster.com (jest to gra polegająca na wyeliminowaniu złamanych haseł). 

 

Jedno hasło – lawina niebezpiecznych zdarzeń - artykuł (Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo w ramach kampanii edukacyjnej Potencjalnie nieBezpieczni)

 

Przewodnik po bezpieczeństwie w sieci cz.1 - Bezpieczne hasło, czyli jakie? - artykuł (Marcin Wolski, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego)