Wakacje 2022

Wakacyjny Cyberporadnik - fałszywe biura podróży

Dla wielu z nas nadeszły już upragnione wakacje. Odpoczywamy od pracy, szkoły codziennych obowiązków. Niestety, jest to czas, kiedy oszuści nie mają urlopu i stale szukają sposobów, by w łatwy i nieuczciwy sposób wzbogacić się naszym kosztem.

 

Podekscytowani wypoczynkiem i różnymi aktywnościami, jakie na nas czekają podczas wakacji, często  tracimy czujność i podejmujemy różne, czasem  niebezpieczne decyzje, które mogą mieć dla nas poważne konsekwencje. Mimo że pamiętamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku, zapominamy o naszej cyberhigienie. Zdarza się, że szybko decydujemy się na zakup online super oferty wakacyjnej, logujemy się do różnych kont przez publiczne sieci wi-fi, a także instalujemy aplikacje, które nie zawsze są sprawdzone i  bezpieczne. Co więcej, wypożyczając sprzęt sportowy (np. kajaki, rowery i inne), zostawiamy nie tylko nasze wrażliwe dane, ale także często dokumenty jako „kaucję”. Takie i inne działania, mogą być dla nas poważne w skutkach. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami, jak zostać cyberbezpiecznym, również podczas wakacji.

 

 

Fałszywe biura podróży

 

Jeśli wybierasz się na wymarzony urlop i szukasz wyjazdu dla siebie, pamiętaj, że nie wszystkie biura podróży i ich oferty są prawdzie. Niestety oszuści nie śpią, i wykorzystują każdą okazję, by pozyskać od nas dane lub wyłudzić pieniądze. Poniżej przedstawiamy wskazówki na co zwrócić uwagę, gdy chcemy skorzystać z usług biura podróży.

 

  • ►Upewnij się, że firma jest wiarygodna. Oszuści podszywają się pod wiarygodne biura turystyczne i  tworzą strony, które wyglądają jak prawdziwe. Zachęcają do skorzystania z luksusowych wakacji, wycieczek ze specjalną zniżką, kuszą bardzo atrakcyjnymi cenami. Na ich fałszywe oferty możesz natrafić poprzez reklamy internetowe, linki wysyłane w wiadomościach email,  fikcyjne rozmowy telefoniczne, smsy. Uważaj również na oferty publikowane na oficjalnych platformach zakupowych – niestety oszuści również tam publikują swoje oferty.
  • ►Zwróć szczególną uwagę na nazwę i domenę witryny. Niewielkie zmiany w nazwie lub domenie przypominającej renomowaną firmę mogą skierować Cię do fałszywej strony. Jeśli strona zawiera błędy językowe, gramatyczne, literówki – to prawdopodobnie jest fałszywa.
  • ►Sprawdź, czy strona internetowa oferuje pełne dane kontaktowe. Numer telefonu stacjonarnego, adres pocztowy i wszelkie inne informacje, które ułatwiłyby Ci kontakt, gdyby coś poszło nie tak. Zadzwoń i upewnij się, czy firma rzeczywiście istnieje.
  • ►Sprawdź, czy biuro oferuje regulamin, zasady zwrotu pieniędzy i politykę prywatności. Przed udostępnieniem jakichkolwiek danych osobom trzecim upewnij się, że uzyskano Twoją zgodę.
  • ►Zwróć uwagę na opinie o firmie. Ludzie korzystający z jej usług mogli zamieszczać swoje doświadczenia, ostrzegając innych; jeśli wszystkie komentarze są podobne do siebie i wystawiono je w podobnym okresie czasu, bądź czujny – być może są nieprawdziwe, a biuro nie istnieje.
  • ►Nie odpowiadaj na niespodziewane e-maile, SMS-y, wiadomości w komunikatorach, mediach społecznościowych lub telefony z ofertami wakacyjnymi.
  • ►Uważaj na linki i załączniki w wiadomościach e-mail, które otrzymasz jako oferty wakacyjne. Mogą prowadzić do złośliwych stron internetowych lub zawierać wirusy, które mogą zainfekować urządzenie.
  • ►Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług wybranego biura podróży i będziesz płacić bezgotówkowo, zadbaj o bezpieczną transakcję i zachowaj ostrożność. Korzystaj tylko z zaufanych serwisów płatniczych, przyjrzyj się uważnie, czy strona banku do której zostałeś przekierowany, jest prawdziwa. Jeśli cokolwiek wzbudza twoje wątpliwości, wycofaj się.
  • Chroń swoje dane z karty, która będziesz płacił. Jeśli biuro okaże się fałszywe, skorzystaj z usługi chargeback, która może pomóc w odzyskaniu Twoich pieniędzy.
  • Pamiętaj, aby włączyć w aplikacji swojego banku powiadomienia o płatnościach wykonywanych z Twojego konta. Zawsze sprawdzaj, czy kwota jest prawidłowa.
  • Nigdy nie podawaj nikomu danych logowania ani haseł.
  • Rozważ korzystanie z tzw. wirtualnych portfeli (np. PayPal), które w razie oszustwa, umożliwiają zwrot środków.
  • Jeśli padłeś ofiarą oszustwa internetowego zgłoś sprawę do CERT Polska, na policję oraz do swojego banku.

 

  • Pamiętaj! Jeśli oferta jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie jest fałszywa.

 

 

  • Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
    Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.