Wakacje 2022

Wakacyjny Cyberporadnik - fałszywe bilety

Wakacje to nie tylko czas wyjazdów, zwiedzania, spędzania czasu na plaży, ale także czas, gdzie branża muzyczna i kulturalna, zwłaszcza festiwale i koncerty, cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Niektórzy decydują się na zakup biletu od razu w przedsprzedaży czy w tzw. „pierwszej turze”, inni zaś czekają na ostatni moment.

Bardzo często osoby, które są zainteresowane koncertem, festiwalem czy inną imprezą zorganizowaną, i nie udało im się kupić biletów, decydują się na ich zakup albo od osób trzecich lub szukają ich w internecie. Niestety, oszuści wykorzystują również taką okazję, by w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub nasze dane.

 

Co możesz zrobić, aby nie dać się złapać na „oszustwo biletowe” ? 

 

  • ►Zastanów się, zanim zdecydujesz się na zakup biletu z nieoficjalnej strony lub otrzymasz od kogoś link, który rzekomo prowadzi na stronę sprzedawcy. Sprawdź, jak wygląda strona internetowa (czy nie ma na niej błędów językowych, gramatycznych, czy podany jest kontakt, zwróć uwagę na adres strony). Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z zakupu.
  • ►Sprawdź politykę zwrotów firmy i jej regulamin oraz upewnij się , że firma istnieje.
  • ►Staraj się kupować bilety tylko na oficjalnych stronach internetowych i u organizatorów.  Jeśli zdecydujesz się na kupno biletu u osoby prywatnej nigdy nie przelewaj pieniędzy bezpośrednio na jej konto bankowe, ale skorzystaj z bezpiecznej witryny płatniczej, np.  PayPal. Nigdy nie podawaj numerów swojej karty płatniczej ani numeru CVV. Jeśli zdecydujesz się na płatność online  lub za pośrednictwem kodów BLIK zwracaj uwagę na potwierdzenie płatności w aplikacji mobilnej swoje banku – czy wskazana kwota jest taka sama, na jaką się umówiłeś.
  • ►Jeśli kupujesz bilet na platformie zakupowej i sprzedający chce się z Tobą kontaktować w inny sposób, niż za pośrednictwem platformy, bądź czujny. Być może ktoś próbuje Cię oszukać.
  • ►Na niektóre wydarzenia „odsprzedaż” biletów jest nielegalna. Upewnij się, czy w Twoim przypadku, możesz odkupić bilet od osoby trzeciej.
  • ►Zachowaj zdrowy rozsądek przy wyszukiwaniu biletów na wydarzenia, na które bilety zostały już wyprzedane lub jeszcze nie trafiły  do sprzedaży.
  • Oszustwa biletowe” mogą być wykorzystywane w różnych atakach phinshingowych. Więcej o phishingu i innych oszustwach internetowych dowiesz się z artykułów w zakładce Baza wiedzy. Zapraszamy do lektury!

 

 

 

  • Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
    Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.