Wakacje 2022

Wakacyjny Cyberporadnik - Twój sprzęt na wakacjach.

Nasze urządzenia mobline, zwłaszcza telefony towarzyszą nam każdego dnia, również podczas wakacji. Używamy ich do robienia zakupów, opłacania rachunków, utrzymywania kontaktów oraz komunikacji, a także w różnych celach rozrywkowych lub zawodowych. Co więcej, przechowujemy w nich mnóstwo danych – nasze zdjęcia, filmy, dokumenty i inne ważne pliki lub informacje.

 

Korzystając z urządzeń mobilnych, musimy pamiętać, że podobnie jak komputery i laptopy, mogą one zostać zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem, które może prowadzić do utraty danych lub ich wycieku, co może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Największym zagrożeniem dla naszych danych, jesteśmy jednak my sami. Możemy je stracić  w wyniku kradzieży, zgubienia lub utraty sprzętu.  Zobacz, jak zabezpieczyć swój sprzęt, zanim wyjedziesz na wymarzone wakacje.

 

  • Przede wszystkim pamiętaj o włączeniu automatycznej blokady ekranu. Dzięki temu korzystanie z telefonu będzie możliwe dopiero po jego odblokowaniu. 
    Większość urządzeń można zablokować poprzez kod pin, hasło, wzór, ale również za pomocą biometrii – odcisk palca lub wizerunek twarzy.
  • Blokada ekranu to nie wszystko. Włącz w ustawieniach szyfrowanie danych.  Jeśli ktoś ukradnie lub znajdzie twój telefon, mimo blokady ekranu, będzie mógł odtworzyć jego zawartość. Aby tego uniknąć, włącz szyfrowanie danych. Jeśli Twój telefon ma kartę pamięci, również zadbaj o szyfrowanie.
  • Włącz automatyczne aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji, z których korzystasz. Dzięki temu Twój sprzęt jest bardziej odporny na różne ataki i zagrożenia.
  • Jeśli nie możesz znaleźć swojego telefonu, podejrzewasz, że go zgubiłeś lub został skradziony, możesz skorzystać z rozwiązania „znajdź mój telefon”. Jeśli korzystasz z telefonów z oprogramowanie Android, musisz mieć konto aktywne konto Google. Więcej na ten temat tutaj. Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem iOS sięgnij po informacje tu.
  • Urządzenia mobilne gromadzą różne, obszerne informacje o tobie. Żeby tego uniknąć, przejrzyj dokładnie ustawienia prywatności Twojego telefonu,  sprawdź uprawnienia aplikacji z których korzystasz. Zwróć uwagę, jakie aplikacje działają w tle oraz upewnij się, że poufne powiadomienia (takie jak kody weryfikacyjne) nie pojawiają się na ekranie, gdy urządzenie jest zablokowane.
  • Funkcjonalność naszych telefonów zależy od aplikacji, z których korzystamy. Zanim je pobierzesz, zapoznaj się z ich regulaminem. Aplikacje ściągaj tylko z oficjalnych i zaufanych źródeł.
  • Jeśli masz telefon służbowy, używaj go tylko w celach służbowych. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy z niego korzystasz. Nie rób zdjęć ani filmów, które przypadkowo mogą zawierać poufne informacje. Stosuj się do zaleceń pracodawcy.
  • Rób kopie zapasowe danych, które przechowujesz na swoim urządzeniu. Możesz je zapisywać na wirtualnym dysku, dzięki czemu będziesz mógł się z nimi łączyć w dowolnej chwili.

     

Utrata danych z urządzenia.
 

Niestety zdarza się, że nasz sprzęt ulega zniszczeniu lub awarii, a co gorsza zostaje skradziony lub zgubiony. Dla większosci z nas utrata sprzętu to jedno. Dużo więcej emocji i niepokoju budzi utrata danych, które przechowujemy na naszych sprzętach. Są to nie tylko zdjęcia, filmy, ale również inne pliki, zarówno służbowe i prywatne, a także hasła, notatki a także wiadomości, które jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą narobić nam wielu kłopotów.

 

Co możesz zrobić, aby odzyskać dane z urządzenia i co zrobić, aby nikt inny nie mógł ich przeglądać?

 

  • Sprawdź, jakie możliwości daje producent Twojego sprzętu, w razie, gdybyś go zgubił lub ktoś go ukradł. Większość producentów pozwala na zdalne zablokowanie sprzętu w razie  jego utraty, ale także odnalezienie go. Dopóki telefon się nie rozładuje i nie zostanie wyłączony, to na mapie będzie można podejrzeć jego aktualne położenie ze sporą dokładnością dzięki modułowi GPS oraz łącznościom Wi-Fi oraz Bluetooth.
  • Przede wszystkim włącz w swoim urządzeniu możliwość szyfrowania danych oraz karty pamięci, dzięki czemu osoby trzecie, nie będą miały do nich dostępu, nawet jeśli urządzenie trafi w ich ręce.
  • Pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowych danych z Twojego urządzenia, np. w chmurze lub innych usługach online. Dzięki temu, w razie utraty sprzętu, będziesz mógł odzyskać swoje dane. Sprawdź ustawienia swojego urządzenia i aplikacji, i włącz automatyczne zapisywanie kopii zapasowych, np. codziennie.
  • Na rynku są dostępne różne programy i aplikacje, za pomocą których można odzyskać dane z telefonu. Jeśli się zdecydujesz na korzystanie z nich, sprawdź czy na pewno są bezpieczne i pobieraj je tylko z oficjalnych źródeł.
  • Jeśli nie potrafisz sam odzyskać danych z Twojego urządzenia (a jest ono np. uszkodzone), skorzystaj z usług specjalistów i zanieś telefon do serwisu.
  • Pamiętaj, że jeśli Twój sprzęt trafi w niepowołane ręce, to ktoś obcy może uzyskać dostęp nie tylko do twoich zdjęć, filmów i innych plików, ale również kontaktów i innych ważnych danych. Utrata sprzętu z danymi może mieć dla Ciebie bardzo poważne konsekwencje. Staraj się więc dbać nie tylko o urządzenie, ale przede wszystkim o dane, które na nim przechowujesz.

 

 

 

Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.