Wakacje 2022

Wakacyjny Cyberporadnik - fałszywe wyprzedaże

Wakacje to przede wszystkim czas wyjazdów, urlopów, chwil spędzanych w gronie najbliższych oraz spotkań ze znajomymi z różnych zakątków świata. Dla wielu z nas to także czas letnich wyprzedaży i wyjątkowych okazji, by móc kupić sobie wymarzone ubrania, profesjonalną odzież, czy sprzęt sportowy lub elektroniczny.

Ponieważ kupowanie przez internet jest wygodniejsze niż tradycyjne zakupy, większość z nas decyduje się na tę formę zakupów.  Wybierając zakupy online musimy pamiętać o podstawowych zasadach cyberhigieny, które mogą nas ustrzec przed pułapkami, jakie na nas czyhają. 

 

  • Przede wszystkim czujność i zdrowy rozsądek. Jeśli natrafisz na wyjątkową ofertę, przyjrzyj się jej uważnie.
    Zwróć uwagę na adres url strony w pasku przeglądarki i domenę, na jakiej jest zarejestrowana, czy nie ma błędów, literówek, ani czy adres nie jest myląco podobny do rozpoznawalnego i popularnego sklepu. Przyjrzyj się również całej stronie sklepu – czy jest przejrzysta, estetyczna, nie zawiera błędów językowych ani gramatycznych. 
  • Sprawdź czy działają linki umieszczone na stronie, szczególnie te prowadzące do regulaminów i polityk. Przeczytaj, czy dane w nich umieszczone wskazują na istniejącego przedsiębiorcę.
  • Zapoznaj się z polityką zwrotów i reklamacji.
  • Sprawdź, czy sklep istnieje naprawdę, np. poprzez rejestr KRS. Dobrym rozwiązaniem może być również skontaktowanie się ze sklepem (najlepiej za pośrednictwem numeru telefonu wskazanego w zakładce „kontakt”) i upewnienie się, że sklep rzeczywiście funkcjonuje. 
  • Zapoznaj się opiniami na temat sklepu i sprzedawcy – jeśli wszystkie są pozytywne i bardzo do siebie podobne oraz powstały w podobnym okresie, to prawdopodobnie jest to fałszywa oferta. Uważaj również na opinie, które pojawiły się po kilku latach przerwy, bo być może domena, na której kiedyś istniał sklep, została przejęta przez oszustów.
  • Zawsze zachowaj czujność przy płatnościach online. Cyberprzestępcy bardzo skrupulatnie przygotowują strony, na których możesz dokonać przelewu. Zawsze sprawdzaj adres strony, na którą zostaniesz przekierowany, zwracaj uwagę na elementy, które świadczą o certyfikacie bezpieczeństwa. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości, wycofaj się.
  • Jeśli korzystasz z dedykowanych do zakupów platform internetowych, kontaktuj się ze sprzedawcą tylko oficjalnymi kanałami danej platformy. Jeśli ktoś będzie Cię namawiał na kontakt poprzez komunikator lub w inny sposób, bądź czujny i zrezygnuj z zakupów.
  • Pamiętaj, nigdy nie podawaj haseł logowania do swojego banku ani danych kart płatniczych.
  • Włącz w aplikacji swojego banku autoryzację każdej płatności, jakiej dokonujesz.
  • Rozważ korzystanie z portfeli elektronicznych lub konta, które służy tylko do zakupów online i nie posiadasz na nim wszystkich swoich oszczędności.  Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się karty przedpłacone i karty wirtualne, oferowane przez niektóre banki.
  • Jeśli dokonasz płatności kartą, a sprzedający okaże się oszustem, skorzystaj z reklamacji chargeback.
  • Uważaj na „wyjątkowe okazje”, „aktualne tylko dziś”, „dedykowane tylko dla Ciebie”. Pamiętaj, że jeśli oferta jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie jest fałszywa.
  • Jeśli padniesz ofiarą oszustwa internetowego lub natrafisz na fałszywy sklep internetowy, zgłoś sprawę do zespołu CERT Polska oraz na policję.

 

Więcej na temat różnych oszustw internetowych #cyberscam dowiesz się z naszej bazy wiedzy. 

 

Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.