Wakacje 2022

Wakacyjny Cyberporadnik - karty płatnicze.

Płatność kartą czy gotówką? – to pytanie towarzyszy nam niemalże codziennie – zarówno przy drobnych zakupach, jak i podczas opłacania pobytu w hotelu czy kupowania biletu wstępu na różnego rodzaju wydarzenia, imprezy.  Płatności kartą coraz częściej zastępują tradycyjne pieniądze. Są wygodne, nie musimy szukać drobnych, możemy nimi zapłacić nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Niestety, korzystanie z kart płatniczych może wiązać się z różnymi zagrożeniami. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma prostymi zasadami, o których powinniśmy pamiętać, gdy korzystamy z kart płatniczych.

 

O czym należy pamiętać, gdy korzystamy z kart płatniczych

 

  • Jadąc na wakacje warto zabrać kilka kart (jeśli posiadasz), ale podstawowa zasada: noś przy sobie tylko jedną kartę. W razie jej utraty wystarczy tel do banku i jej zablokowanie. Pozostałe będą bezpieczne i gotowe do wykorzystania.
  • Nigdy nie spuszczaj swojej karty z oczu. Nie pozwól, żeby ktokolwiek z obsługi hotelu, restauracji, sklepu czy innego punktu usługowego, zabrał ją ze sobą. Może zdarzyć się, że pracownik hotelu, restauracji czy wypożyczalni sprzętu wymaga od Ciebie zeskanowania Twojej karty lub żąda podania numeru PIN bądź kodu CVC/CVV – jest to niezgodne z prawem i pod żadnym pozorem nie wolno się na to zgadzać.
  • Nigdy nie zapisuj kodu PIN w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, np. na karcie, albo na kartce, którą nosisz w portfelu.
  • Chroń dane swojej karty. Jeśli dokonujesz płatności kartą za zakupy online, a strona, na której wprowadzasz dane wygląda  podejrzanie, zrezygnuj z transakcji.
  • Rozważ korzystanie z przedpłaconych kart płatniczych, których będziesz używał do płatności online lub podczas wyjazdów.
  • Wprowadź limity na swojej karcie płatniczej, rozważ włączenie autoryzacji transakcji wykonywanych za pomocą karty.
  • Zanim skorzystasz z bankomatu, rozejrzyj się, czy nie są do niego podpięte jakieś urządzenia – zarówno przy miejscu wkładania karty, dziwnie wyglądająca klawiatura, jak i np. kamerki. Jeśli bankomat wzbudza Twoje podejrzenia, rozważ wypłatę pieniędzy bez wprowadzania karty (np. wypłata BLIK). Oszuści montują na bankomatach nakładki na klawiatury, dodatkowe czytniki i ukryte kamery, które kopiują zapis z paska na karcie i nagrywają numer PIN. Z podejrzanie wyglądających urządzeń nie należy korzystać.  Staraj się korzystać z bankomatów stojących w lub blisko oddziałów banku. W ten sposób w razie kłopotów szybko znajdziesz pomoc.
  • Wypłacając pieniądze, zawsze zasłaniaj ręką wpisywany kod PIN tak, aby osoby postronne nie mogły go zobaczyć.
  • Jeśli zobaczysz na swoim rachunku transakcje, których nie dokonałeś lub dostaniesz wiadomość z banku o nieudanej transakcji kartą, skontaktuj się z bankiem i wyjaśnij sytuację.
  • Pamiętaj, że jeśli będzie kontaktował się z Tobą pracownik banku, nigdy nie poprosi Cię o hasło dostępu do Twojego konta czy numer PIN. Zachowaj czujność przy rozmowie z pracownikiem banku, zastosuj procedurę oddzwaniania na oficjalną infolinię.
  • Jeśli masz wątpliwości, co do korzystania z kart płatniczych, zawsze możesz skorzystać np. z płatności BLIK. Ale w tym przypadku również zachowaj ostrożność i nie podawaj kodu do płatności innym osobom. Cyberprzestępcy mogą podszyć się pod Twojego znajomego.
  •  W razie kradzieży, zgubienia karty, skontaktuj się ze swoim bankiem i ją zablokuj.

 

Pamiętaj, że najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania, tylko dzięki swojej uważności i ostrożności, możesz uniknąć utraty danych lub pieniędzy.

#ECSM #BezpiecznyMiesiac #CyberScam #NASK #ThinkB4UClick

 
 
Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.