To wygodne, zwłaszcza w okresie urlopowym, kiedy jesteśmy poza miejscem zamieszkania, a musimy sprawdzić np. rozkład jazdy pociągów, atrakcje w danej okolicy, czy szybko skontaktować się ze znajomymi. Jak zatem bezpiecznie korzystać z Internetu używając do tego sieci Wi-Fi i uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Traktuj sieci wi-fi jako niezaufane
Podczas wszelkich działań związanych z przekazywaniem poufnych informacji czy danych np. w przypadku zakupów online czy operacji bankowych, upewnij się, że jesteś na właściwej stronie i korzystasz z połączenia szyfrowanego (adres w przeglądarce rozpoczyna się od HTTPS://), albo skorzystaj z dedykowanej aplikacji mobilnej. W razie wątpliwości użyj pakietu danych od Twojego operatora komórkowego.
Nie używaj swoich danych logowania
Podczas używania otwartej bądź hotelowej czy restauracyjnej sieci, używaj danych podanych przez ten punkt. Nigdy nie używaj danych logowania do swoich systemów. Uważaj na portale dostępowe do sieci (captive portals). Nie powinieneś na nich podawać swoich danych logowania logowania (np. do systemu czy służbowego lub domowego Wi-Fi). Jeżeli portal dostępowy wymaga płatności za dostęp do internetu, rozważ płatność kartą wirtualną lub przedpłaconą. W razie wątpliwości zrezygnuj z połączenia z taką siecią.
Wyłącz udostępnianie plików w sieci
Żeby dane albo pliki z naszych urządzeń (np. poufne dane, informacje, zdjęcia, kontakty itp.) nie trafiły w niepowołane ręce, warto sprawdzić, czy ustawienia naszego urządzenia i sieci są odpowiednio skonfigurowane. Sprawdź czy Twoje urządzenie ma włączoną opcję udostępniania plików w sieci. Jeśli tak – koniecznie wyłącz udostępnianie plików i drukarek, które umożliwia innym urządzeniom w sieci dostęp do zasobów na Twoim komputerze.
Chroń swoje dane
W żadnym wypadku i pod żadnym pozorem nie podawaj nikomu danych dostępowych do swoich kont. Pamiętaj o polityce bezpiecznych haseł – muszą być silne i unikatowe, a co ważne stosuj zasadę jedno hasło do jednego konta. Jak stworzyć takie hasła przeczytasz w poradniku CERT Polska https://cert.pl/hasla/. Warto też rozważyć korzystanie z dwuskładnikowego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Szczególnie dotyczy to bankowości internetowej, poczty e-mail czy portali społecznościowych, czyli tam gdzie podajemy swoje poufne dane.
Chroń swój sprzęt
Łącząc się z publiczną sieci Wi-Fi musimy mieć pewność, że nasz sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony. Pomocna jest w tym bieżąca aktualizacja aplikacji, systemu operacyjnego i oprogramowania, gdyż wraz z nią producenci nie tylko usuwają znalezione w nich luki, ale też wprowadzają nowe zabezpieczenia.
Regularnie aktualizuj aplikacje i oprogramowanie antywirusowe
Zgubienie albo kradzież sprzętu zdarza się także podczas wakacji. Na urządzeniach przechowujemy mnóstwo wrażliwych informacji, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać, nim zdążysz zablokować numer lub zmienić hasła. Zanim wyruszysz w wakacyjną podróż, zainstaluj aplikację lokalizującą Twoje urządzenie lub aktywuj funkcję resetującą smartfon w przypadku zgubienia czy kradzieży. Aplikacja pomoże odnaleźć urządzenie albo zablokować i usunąć dane, gdy oszust będzie próbował się do niego dostać. Dobrą praktyką jest także zrobienie kopii zapasowej danych, które znajdują się na naszym urządzeniu. W przypadku utraty sprzętu, jest szansa na ich odzyskanie.
Cyberhigiena to podstawa
Niezależnie od tego, czy jesteśmy akurat na urlopie, czy w pracy, zawsze pamiętajmy o podstawowych zasadach cyberhigieny tj. nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników od niespodziewanych, nieznanych nadawców, sprawdzaj, czy znajdujesz się na właściwej stronie logowania.
Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.