Dzięki nim możemy szybko i skutecznie się komunikować, dzielić się treściami w internecie, robić zakupy online, umawiać wizyty, dokonywać rezerwacji, zarządzać kontem bankowym, oglądać filmy, organizować czas itp. Są pomocne w pracy i edukacji np. nauki języków obcych, zapewniają rozrywkę, pozwalają doskonalić umiejętności czy poznawać nowych ludzi. Ponieważ stale pojawiają się nowe aplikacje oferujące różne usługi, a my coraz częściej z nich korzystamy to cyberprzestępcy wykorzystując ten fakt, bardzo szybko opanowali umiejętność tworzenia i rozpowszechniania szkodliwych aplikacji, których wygląd bardzo przypomina te prawdziwe. Podszywają się pod legalne marki, używając oficjalnych logo firmy, znaków towarowych i obrazów, aby przekonać użytkownika do pobrania i zainstalowania fałszywej aplikacji. Identyczne kopie legalnych aplikacji są powszechnie dostępne w oficjalnych i nieoficjalnych sklepach z aplikacjami. Jeśli zainstalujesz jedną z takich aplikacji, przestępcy będą mogli przejąć kontrolę nad urządzeniem i mieć dostęp do Twoich wiadomości e-mail, smsów, listy kontaktów, zdjęć, informacji o lokalizacji, mogą nawet podsłuchiwać Twoje rozmowy. Jak zatem bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych? Oto kilka wskazówek.
Pobieraj aplikacje tylko z zaufanych źródeł
Instaluj aplikacje pochodzące tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami. W przypadku urządzeń Apple jest to App Store firmy Apple, z systemem Android - Google Play, Amazon - Amazon App Store. Aplikacje mobilne pochodzące z tych źródeł są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa przed ich udostępnieniem w serwisie, a te, które uważane są za niebezpieczne zostają usunięte. Pomimo tego, że nawet na tych stronach zdarzają się szkodliwe aplikacje, to jednak takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko instalacji niebezpiecznej aplikacji. Przed pobraniem sprawdź informacje na temat samej aplikacji np. jak długo już jest dostępna, ile osób z niej korzysta oraz kto jest jej producentem. Sprawdź nazwę i właściwości aplikacji. Nazwa aplikacji może się różnić od nazwy oryginalnej aplikacji. Zwróć szczególną uwagę na specjalne znaki interpunkcyjne i duże litery. Są one często nadużywane, aby fałszywa aplikacja wyglądała jak właściwa aplikacja. Zwróć uwagę też na linki w otrzymanych wiadomościach email lub SMS-ach, ponieważ mogą wprowadzić Cię w błąd i spowodować instalację aplikacji pochodzącej od innego producenta lub z nieznanego źródła.
Sprawdź opinie i oceny innych użytkowników
Jeśli aplikacja jest dostępna w sklepie od dłuższego czasu i ma dużo pozytywnych ocen, to jest bardziej prawdopodobne, że można z niej bezpiecznie korzystać. Dlatego przy pobieraniu każdej aplikacji zwróć uwagę na liczbę pobrań, przejrzyj opinie i komentarze innych osób dostępne w internecie. Często użytkownicy, którzy natrafili na fałszywą aplikację, w komentarzach ostrzegają pozostałych.
Sprawdź uprawnienia aplikacji
Sprawdź dokładnie uprawnienia, których wymaga od Ciebie aplikacja tj. do jakiego typu danych aplikacja będzie mieć dostęp oraz czy będzie udostępniać informacje stronom trzecim. Zastanów się czy rzeczywiście aplikacja musi znać Twoją lokalizację lub mieć dostęp do Twoich kontaktów, połączeń telefonicznych, wiadomości, mikrofonu, kamery czy pamięci? Jeżeli warunki zainstalowania aplikacji budzą Twoje podejrzenia lub są nie do zaakceptowania np. nie chcesz przyznać uprawnień, których żąda dana aplikacja, poszukaj innej, która spełni Twoje oczekiwania.
Regularnie aktualizuj aplikacje
Tak jak systemy operacyjne różnych urządzeń, tak i aplikacje mobilne muszą być nieustannie aktualizowane, aby zapobiegać coraz to nowym zagrożeniom. Przestępcy stale poszukują luk w oprogramowaniu danej aplikacji i wymyślają sposoby, aby wykorzystać te podatności do zainfekowania urządzeń osób pobierających aplikacje. Z drugiej strony twórcy aplikacji starają się regularnie publikować aktualizacje, aby naprawić te podatności i ochronić urządzenie. Ponadto większość platform pozwala na automatyczne wykonywanie aktualizacji. Zalecamy włączenie takich funkcjonalności. Pamiętaj! Im częściej sprawdzasz i instalujesz aktualizacje, tym Twoja aplikacja jest bardziej bezpieczna.
Korzystaj z aplikacji bezpieczeństwa do urządzeń mobilnych
Każdy system operacyjny jest zagrożony zainfekowaniem przez szkodliwe oprogramowanie. W razie możliwości sprawdzaj, czy dany system używa aplikacji bezpieczeństwa do urządzeń mobilnych, która pozwala na wykrywanie i usuwanie szkodliwego i szpiegującego oprogramowania, jak również zabezpiecza prywatność w sieci i zapobiega kradzieżom danych.
Na koniec - instaluj tylko te aplikacje, których potrzebujesz i z których rzeczywiście korzystasz. Warto zadać sobie pytanie: "Czy naprawdę ta aplikacja jest mi potrzebna?" Miej na uwadze to, że każda aplikacja może posiadać luki bezpieczeństwa bądź naruszać kwestie prywatności. Jeśli nie korzystasz już z danej aplikacji, po prostu ją usuń. Zawsze możesz ją zainstalować ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.