Baza wiedzy

Internetowe zagrożenia - kampania informacyjna NASK

Kampania informacyjna pod nazwą CERT4DNS, skierowana jest do użytkowników internetu, a jej celem jest budowanie świadomości na temat różnych zagrożeń online oraz prezentacja działań CERT Polska i domeny .pl w zakresie cyberbezpieczeństwa

 

 

 

Kradzież tożsamości online polega na pozyskaniu przez przestępców naszych danych osobowych i ich bezprawnym wykorzystaniu. Może prowadzić do utraty środków finansowych, które posiadamy na różnych kontach bankowych, ale również może zagrażać naszemu wizerunkowi online, a w niektórych przypadkach może zostać wykorzystana przy popełnianiu jakiegoś przestępstwa online. Rozwój internetu, cyfryzacja wielu usług, korzystanie z różnych mediów społecznościowych ułatwiło przestępcom pozyskiwanie naszych danych.

 

 

Dowiedz się więcej

 

 

 

 

W ostatnich dniach bardzo dużo słyszymy o fake newsach i dezinformacji. A czy zastanawialiście się, skąd się biorą i dlaczego są tak bardzo niebezpieczne? Fake newsy, czyli fałszywe informacje przeważnie przedstawione są w szokujący i sensacyjny sposób, aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Dotyczą różnych tematów, często związane są z ważnymi  wydarzeniami w danym kraju lub na świecie.

 

 

Dowiedz się więcej

 

 

 

 

Szybki zysk, ogromne pieniądze, udane inwestycje? – czy spotkałeś w Internecie podobne ogłoszenia? A być może ktoś dzwonił lub pisał do Ciebie z propozycją zainwestowania? Jeśli tak, bądź czujny. Prawdopodobnie ktoś próbuje Cię oszukać. Oszustwa inwestycyjne to kolejne zagrożenie online, na które musimy szczególnie uważać. Chęć zainwestowania pieniędzy i opłacalnego ulokowania naszych oszczędności, może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców.

 


Dowiedz się więcej

 

 

 

Fałszywe faktury, podszywanie się pod banki i inne instytucje, oszustwa inwestycyjne, nieprawdziwe loterie - to tylko niektóre działania cyberprzestępców, na które jesteśmy narażeni. Pamiętajmy, że oszuści nie tylko posługują się różnymi technikami manipulacji, ale również wykorzystują wydarzenia na świecie, by w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub nasze dane. W ostatnich tygodniach w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, zwiększyła się liczba fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzenia pieniędzy, za którymi stoją oszuści. Natrafić na nie można w różnych portalach i serwisach społecznościowych, jak również w wiadomościach email czy sms. Przeważnie są to linki, które po kliknięciu prowadzą do spreparowanych stron internetowych. Jeśli wejdziemy na nie i za ich pośrednictwem przekażemy pieniądze, to trafią one w ręce oszustów. Co więcej, jeśli zalogujemy się do naszego banku lub wprowadzimy inne dane (np. dane karty płatniczej) w konsekwencji możemy stracić wszystkie nasze pieniądze.

 

 


Dowiedz się więcej

 

 

 

 

Jednym z popularnych cyberataków niebezpiecznych dla firm jest atak ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które blokuje użytkownikom dostęp do ich systemów, plików oraz danych, a następnie żąda uiszczenia opłaty w zamian za jego przywrócenie. Ataki te bardzo często uderzają w duże firmy, organizacje i instytucje publiczne. Narażone są również małe firmy, które często nie inwestują wystarczająco w cyberbezpieczeństwo. Jako pracownicy  jesteśmy również odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo sieci naszego pracodawcy. Podobnie jak przy innych oszustwach online, oszuści wykorzystują różne techniki inżynierii społecznej (socjotechniki). Dzięki sposobom manipulacji i grania na emocjach swojej ofiary, często udaje im się osiągnąć oczekiwane korzyści.

 

 

 

Dowiedz się więcej

 

 

 

Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością i zastąpiły te tradycyjne. Są szybkie, wygodne, można trafić na wyjątkowe okazje. Często słyszymy, że są też bezpieczne. Ale czy na pewno? Niestety, wraz z rozwojem handlu online zwiększyła się liczba oszustw związanych z fałszywymi sklepami. Podobnie jak przy innych oszustwach online, cyberprzestępcy posługują się różnymi metodami socjotechniki, by osiągnąć swój cel. W przypadku fałszywych sklepów wykorzystują nasze zainteresowanie ofertą - kuszą niskimi cenami, kuponami i innymi benefitami, jakie możemy mieć, gdy „kupimy” u nich towar. Usypiają naszą czujność przez skrupulatnie przygotowane witryny online, które wyglądają na prawdziwe. Są bardzo pomysłowi i ciągle wymyślają nowe sposoby, by nas oszukać.

 

 

Dowiedz się więcej

 

 

 

 

Oszustwa związane ze sprzedażą online przeważnie kojarzą nam się z sytuacją, w której płacimy za towar, który niestety nigdy do nas nie dociera, a ze sprzedającym urywa się kontakt czy wręcz „znika” z Internetu. Rosnąca popularność różnych serwisów ogłoszeniowych, zwłaszcza tych umożliwiających kupno i sprzedaż towarów używanych, przyciągnęła uwagę nie tylko uczciwych użytkowników, ale również przestępców. Jak się okazuje korzystając z takich portali musisz być czujny również w roli sprzedawcy.

 

 

Dowiedz się więcej

 

 

 

 

Spyware to szkodliwe oprogramowanie szpiegujące, które instaluje się na urządzeniu (komputerze bądź telefonie) bez naszej wiedzy i (świadomej) zgody. Jego działanie polega na monitorowaniu naszej aktywność w sieci i w podstępny sposób wykradaniu prywatnych danych i poufnych informacji (np. hasła, numer PESEL), które następnie przesyłane są osobom trzecim, które mogą je wykorzystać w nielegalny sposób. Spyware zainstalowany na naszym urządzeniu może również przechwytywać nasze wiadomości, listy kontaktów, zdjęcia , rejestr połączeń czy maile  oraz rejestrować lokalizację GPS, a nawet nagrywać dźwięki z mikrofonu. Zdarza się, że szkodliwe oprogramowanie szpiegujące wykorzystywane jest nie tylko przez cyberoszustów, ale również do celów marketingowych, co także jest nieuczciwe.

 

 

Dowiedz się więcej