Baza wiedzy

(Cyber)bezpieczne Święta

Okres świąteczny to czas, gdy chętnie spotykamy się z naszymi bliskimi, obdarowujemy się prezentami i spędzamy wspólnie czas. Ponieważ często jesteśmy zabiegani i mamy wiele spraw na głowie, cyberprzestępcy mogą różnymi, często podstępnymi sposobami próbować wyłudzić nasze dane lub wykraść nasze pieniądze.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i przypominamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by nie dać się złapać oszustom w tym świątecznym czasie.  

  • Fałszywe sklepy internetowe, super tanie oferty i wyjątkowe okazje – jeśli decydujesz się na zakupy online pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, czy sklep w którym kupujesz istnieje naprawdę. Sprawdź, jak długo firma funkcjonuje, jakie ma opinie, czy jest dostępna zakładka kontakt, która zawiera nie tylko formularz kontaktowy, ale adres mailowy sprzedawcy czy numer telefonu,  a także czy na stronie jest regulamin sklepu. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z zakupów. Pamiętaj, że jeśli wybrany przez Ciebie produkt jest o wiele tańszy niż na innych stronach, oferta może być fałszywa.
  • Oszustwa na kuriera i dopłata do paczki – jeśli zamówiłeś prezenty online i z niecierpliwością oczekujesz swojej przesyłki, szczególną uwagę zwróć na smsy i wiadomości email, które otrzymujesz. Jeśli firma kurierska prosi Cię o dopłatę do przesyłki, informuje o opłacie celnej lub namawia Cię do podjęcia szybkich działań, bądź czujny. Prawdopodobnie to oszuści, którzy chcą wyłudzić Twoje dane lub ukraść Twoje pieniądze. Zanim klikniesz link w wiadomości, sprawdź od kogo ona pochodzi, czy nie zawiera błędów, literówek i czy na pewno jest prawdziwa.
  • Urządzenia mobilne, laptopy i inny sprzęt –kradzież naszych danych lub środków z konta bankowego to nie jedyna strata, na którą jesteśmy narażeni. Niestety, będąc zabieganym i w ferworze świątecznych zakupów, łatwo możesz zgubić swój sprzęt lub ktoś może Ci go ukraść. Pamiętaj, włącz funkcję pozwalającą na zlokalizowanie i odnalezienie sprzętu, ustaw blokadę ekranu, zaszyfruj swoje dane oraz regularnie rób kopie zapasowe i przechowuj je w innym miejscu niż Twoje urządzenie, np. w chmurze. Dzięki temu w razie utraty sprzętu, nie stracisz wszystkich plików. Więcej na temat bezpieczeństwa sprzętu możesz sprawdzić tutaj.
  • Publiczne sieci WiFi – pamiętaj, że jeśli korzystasz z publicznych sieci WiFi musisz szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zawsze traktuj je jako „niezaufane”, staraj się nie logować za ich pośrednictwem do swoich kont i usług szczególnie bankowych czy zakupów online. Wyłącz udostępnianie plików w sieci, aby nie trafiły one w nie powołane ręce. Rozważ korzystanie z usługi VPN, która może zwiększyć twoje bezpieczeństwo online. Więcej na temat bezpieczeństwa otwartych sieci WiFi, możesz znaleźć tutaj.
  • Media społecznościowe i Twoja prywatność – mimo, że wielu z nas chętnie dzieli się swoim życiem w mediach społecznościowych Ty zastanów się, zanim wrzucisz swoje zdjęcia i filmy do sieci. Nigdy nie masz pewności do kogo one trafią i jak je ktoś może wykorzystać. Z rozwagą publikuj informacje na temat swoich wyjazdów i podroży,  pamiętaj, że wrzucone zdjęcia dokumentów np. karty pokładowej, prawa jazdy, paszportu czy karty płatniczej są łakomym kąskiem dla przestępców. Na ich podstawie mogą ukraść Twoje pieniądze, wyłudzić je od Twoich znajomych czy wziąć na Ciebie kredyt. Sprawdź również ustawienia prywatności na swoim koncie – rozważ ograniczenie widoczności swoich profili.
  • Zachęcamy Cię również do tego, aby w okresie świąt ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych i Internetu, a czas poświęcić na różne aktywności offline.

 

 

  • Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
    Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.