Baza wiedzy

Światowy Dzień Backupu

Światowy Dzień Backupu, obchodzony 31 marca już od 2011 r., przypomina o tym, jak ważne jest wykonywanie kopii zapasowych swoich plików. Zdjęcia, dokumenty czy inne cenne informacje przechowywane na naszych smartfonach oraz innych urządzeniach zasługują bowiem na szczególną ochronę. Jak przygotować kopię zapasową, jak często ją wykonywać, gdzie przechowywać? Podpowiadamy!

 


31 marca Światow Dzień Kopii Zapasowych - materiał NASK
 

 


Po co robić kopie zapasowe?
Przede wszystkim po to, aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo swoich danych niezależne od okoliczności. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do utraty ważnych dla nas zasobów cyfrowych. Przypadkowe usunięcie pliku w wyniku błędu systemu lub pomyłki użytkownika, uszkodzenie lub kradzież nośnika pamięci czy atak ransomware, skutkujący zaszyfrowaniem danych –  to tylko niektóre z nich. W takich sytuacjach kopie zapasowe są często jedynym sposobem na odzyskanie oryginalnych treści, programów itd. Dodatkowo kopie zapasowe ułatwiają migrację danych – kiedy kupisz nowy sprzęt lub zmienisz system operacyjny na swoim urządzeniu, dzięki backupowi łatwo przeniesiesz między nimi swoje dokumenty, zdjęcia czy kontakty.

 

Z materiałów opracowanych przez NASK dowiesz się także czym są kopie zapasowe, jak tworzyć kopie zapasowe na własne potrzeby, jak przechowywać kopie danych.

 

Dowiedz się więcej

 

 

 


31 marca Światowy Dzień Backupu - materiał ENISA w ramach kampanii ECSM
 

 

 

ENISA w ramach kampanii ECSM przygotowała kilka prostych wskazówek na temat tworzenia kopii zapasowowych. Zapoznaj się z podstawowymi krokami jak szybko i skutecznie zrobić backup swoich danych, plików, zdjęć.

 

 

 
 
 
 
 

KROK 1  
Zaplanuj regularne tworzenie kopii zapasowych   

 
Określ, w jakich odstępach czasu chcesz tworzyć kopie danych. Najwygodniejsze jest ustawienie automatycznego zapisywania backupów, np. co godzinę, codziennie lub co tydzień, co zagwarantuje Ci, że o tym nie zapomnisz. Aktualizuj kopie zapasowe na bieżąco, za każdym razem, kiedy dane zostaną zmodyfikowane lub dodane. Możesz również zdecydować się na wykonywanie backupów ręcznie - w wybranym przez siebie momencie jeśli uznasz, że taka forma zabezpieczenia danych będzie dla Ciebie wystarczająca.

 

 

 

 

 

KROK 2
Zdecyduj jak będziesz przechowywać swoje kopie zapasowe

 

Do przechowywania kopii zapasowych mozesz zastosować dysk swojego urządzenia, zewnętrzny nosnik (penddrive, dysk, karta pamięci, itp.) albo skorzystać z usług chmurowych. Do szczególnie istotnych danych stosuj regułę 3-2-1, czyli przechowuj przechowuj co najmniej trzy kopie danych,  z czego co najmniej dwie powinny znajdować się na różnych nośnikach danych po to, aby nie były narażone na te same zagrożenia i co najmniej jedną dobrze jest przechowywać w innej lokalizacji. W ten sposób nawet jeśli jeden ze sposobów zawiedzie, Ty nadal będziesz mieć dostęp do danych zapisanych na pozostałych kopiach.

 

 

 

 

 

KROK 3

Weryfikuj swoje kopie zapasowe

 
Istotne jest aby sprawdzać czy kopie zapasowe zostały poprawnie wykonane i czy można odtworzyć zapisane na nich dane. Sprawdzaj także okresowo swoje kopie, aby upewnić się, że dane są aktulane i dostępne.

 

 

 

 

 

 

KROK 4
Szyfruj swoje kopie zapasowe

 

Zachowaj bezpieczeństwo plików kopii zapasowych, szyfrując je. Szyfrowanie zapewni, że tylko upoważniona przez Ciebie osoba będzie miała dostęp do danych z kopii zapasowych.
 

 

 

 

 

 

 

KROK 5
Zadbaj o bezpieczeństow lokalizacji kopii zapasowej

 

Upewnij się, że lokalizacja kopii zapasowej jest zabezpieczona przed kradzieżą, pożarem lub innymi uszkodzeniami fizycznymi. Rozważ przechowywanie kopii zapasowej poza siedzibą firmy.

 

 

 

 

 

 

KROK 6
Zdobądź wiedzę

 

Poznaj najnowsze technologie tworzenia kopii zapasowych i najlepsze praktyki, aby mieć pewność, że Twoja strategia jest aktualna i skuteczna. W internecie dostępnych jest wiele zasobów, które pomogą Ci poznać strategie tworzenia kopii zapasowych, więc korzystaj z nich.