news

Aktualności

Seniorzy

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Senior w sieci – o kompetencjach cyfrowych osób 60+ i grywalizacji

Czy można wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez urządzeń i dostępu do internetu? Większość osób odpowiedziałaby na to pytanie: nie. Rozwój technologiczny jest nierozerwalnie związany z potrzebą zdobywania i podnoszenia kompetencji cyfrowych. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się w świecie online i korzystanie ze zdobyczy techniki.

bezpieczne zakupy

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Bezpieczne zakupy

Obecni seniorzy to pokolenie coraz bardziej świadome możliwości, jakie daje internet. Aż 86% badanych seniorów codziennie korzysta z internetu i co więcej – 65% dokonuje w internecie zakupów przynajmniej raz w miesiącu.[1]

bezpieczna bankowosc

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Bezpieczna bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna, czyli możliwość wykonywania operacji bankowych za pomocą komputera lub smartfona to dziś podstawowa usługa i zaleta posiadania konta bankowego i karty płatniczej. Dzięki niej możemy realizować zakupy przez internet w dowolnym miejscu na świecie, opłacać rachunki a także kontrolować stan swojego budżetu bez wychodzenia z domu, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Grafika

Oszustwa romantyczne to nie tylko pielęgniarka z USA czy rytuał miłości. Jak się ustrzec przed cyberprzestępcami?

Romance scam, czyli oszustwa „romantyczne” uważane są za jeden z najbardziej niedoszacowanych typów przestępstw na świecie. Zgłasza je tylko ok. 7 proc. pokrzywdzonych, bo ta okrutna odmiana oszustw zostawia nie tylko puste portfele, czy wyczyszczone konta bankowe, ale też złamane serca, poczucie wstydu i upokorzenia. Oszuści cały czas udoskonalają swoje metody, a badania pokazują, że na romance scam narażony jest każdy, niezależnie od płci, wieku czy poziomu wykształcenia.

Gry online. Rozrywka dopasowana do naszych potrzeb.

Gry online - rozrywka dopasowana do naszych potrzeb.

W dzisiejszym świecie rozrywka może przybierać różne formy. Jedną z nich są dobrze znane i cieszące się niezmienną popularnością gry wideo. Według raportu Power of Play, największy odsetek graczy można spotkać w przedziale wiekowym 19-24, kolejną grupą wiekową są osoby 16-18 (60% z nich przyznaje, że gra), natomiast na trzecim miejscu plasują się seniorzy (59% osób 65+ potwierdziło, że gra w gry wideo).

romance scam - cyberbezpieczny senior

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Oszustwa romantyczne

Korzystanie z portali społecznościowych, a także serwisów i aplikacji randkowych, stało się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Tego typu platformy służą nam nie tylko do nawiązywania nowych znajomości online, ale również do utrzymywania istniejących relacji. Dla wielu z nas jest to jedynie forma rozrywki i zabawy, podczas gdy inni szukają tam prawdziwej miłości, która będzie trwała przez całe życie.

Cyberhigiena na pierwszym miejscu

Cyberhigiena na pierwszym miejscu: wskazówki do codziennego użytku.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 6 lutego. Głównym celem inicjatywy jest promowanie i inicjowanie działań na rzecz bezpieczeństwa online i pozytywnego korzystania z Internetu, zwłaszcza wśród młodych i najmłodszych użytkowników. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Dzień Pozytywnego Myślenia

2 lutego - Dzień Pozytywnego Myślenia

Często zdarza się, że scrollując nasze media społecznościowe czy przeglądając różnego rodzaju strony internetowe natrafiamy na nagłówki wiadomości. Każdy z nas choćby pobieżnie zerka na chwytliwe tytuły. Dlaczego? Przeważnie z ciekawości. Im bardziej kontrowersyjne doniesienia tym większą ciekawość wzbudzają w odbiorcy. Niejednokrotnie, poruszeni danym tematem staramy się znaleźć w internecie jak najwięcej informacji z nim związanych.

halo - fb

Bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych

Przez internet można załatwić wiele codziennych spraw. Bankowość elektroniczna, zakupy online, rozrywka, a przede wszystkim możliwość kontaktu z innymi osobami to niewątpliwe zalety bycia „w sieci”.

30 czerwca

Dzień Babci, Dzień Dziadka – podaruj im bezpieczeństwo

W Dniach Babci i Dziadka szczególnie ciepło myślimy o naszych najbliższych i tradycyjnie życzymy im zdrowia, szczęścia i pomyślności. Rodzinne spotkania to także doskonała okazja do tego, by podejmować z seniorami rozmowy dotyczące ich (cyber)bezpieczeństwa.