Aktualności
Pułapki dezinformacji. Co sprawia, że dajemy się nabrać?
Dezinformacja jest złożonym zjawiskiem, opierającym się na różnorodnych mechanizmach – nie tylko technologicznych, ale i psychologicznych. Dlaczego jako obiorcy treści jesteśmy skłonni do ulegania manipulacjom? Jak aktorzy dezinformacji wykorzystują do realizacji swoich celów nasze podatności?
Socjotechnika - pomyśl, zanim klikniesz
Złośliwe oprogramowanie, często infekuje urządzenia przez zwykłe, codzienne działania – klikanie w linki, otwieranie załączników czy odwiedzanie zainfekowanych stron internetowych. Dlatego zasada „Pomyśl, zanim klikniesz” jest kluczowa w ochronie przed cyberzagrożeniami.
Socjotechniki, to jedno z najpoważniejszych cyberzagrożeń. Jak nie dać się zmanipulować? O tym ECSM 2024
Dziś (1 października) ruszyła 12. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM). Tegoroczna kampania, koordynowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, wspierana przez państwa członkowskie UE i setki partnerów z całej Europy i spoza niej, poświęcona jest tematyce inżynierii społecznej (socjotechnice)[1] – jednego z najpoważniejszych cyberzagrożeń w 2024 roku. W Polsce kampanię koordynuje NASK-PIB.
Socjotechnika - sztuka manipulacji w świecie cyfrowym
Październik, czyli Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, jest idealnym momentem, by zwrócić uwagę na jedno z najpoważniejszych zagrożeń w świecie cyfrowym – socjotechnikę.
12. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa - Dołącz do nas!
Szanowni Państwo, w imieniu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK-PIB) serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej 12. edycji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Z przyjemnością informujemy, że rejestracja zgłoszeń jest już otwarta i można jej dokonać na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl w zakładce „Zgłoś inicjatywę”.
Dzień Programisty - Święto Ludzi Kodujących Przyszłość
Każdego roku 256. dzień roku obchodzony jest jako Dzień Programisty. Dlaczego akurat ten dzień? 256 to liczba szczególna – stanowi największą potęgę liczby 2, która nie przekracza 365 (liczby dni w roku). Jest to symboliczne, ponieważ programowanie opiera się na binarnym systemie liczbowym, gdzie podstawą jest właśnie liczba 2.
Światowy Dzień Wellbeingu
8 września obchodzimy Światowy Dzień Wellbeingu. To świetna okazja, żeby przyjrzeć się temu, jak rzeczywistość cyfrowa wpływa na nasze życie. Czy daje nam zadowolenie i ma na nas korzystny wpływ? A może odwrotnie – poświęcamy jej zbyt wiele czasu i marnujemy cenne chwile?
Gaming wśród dorosłych – gry wideo, a seniorzy
Spróbujmy sobie wyobrazić osobę starszą. Jakie wizje pojawiają się w naszych głowach? Zapewne te najbardziej oczywiste i wynikające z naszych doświadczeń oraz obserwacji. Czy jest wśród nich wyobrażenie seniorów, którzy w trakcie spotkania towarzyskiego grają na konsoli? Większość z nas raczej by na to nie wpadła, natomiast badania i doświadczenia pokazują, że takie spotkania mają miejsce, a kojarzenie osób starszych z cyfrową rozrywką powinno być dla nas coraz bardziej oczywiste.
Dzień Światowej Sieci Internetowej
Wyobraźmy sobie świat bez internetu. Trudne, prawda? Dzisiaj już mało kto wyobraża sobie świat bez internetu. Dostęp do usług, produktów, możliwość kontaktu online z osobami znajdującymi się w najdalszych zakątkach globu stał się czymś, z czego każdy z nas korzysta niemal codziennie.
Gaming wśród dorosłych – gry wideo, a osoby 18+
Dla niektórych stwierdzenie, że gry wideo mogą mieć jakąś wartość inną niż tylko rozrywkową, może budzić kontrowersje. Gry wideo są treningiem poznawczym, niezależnie od wieku.