Baza wiedzy

Cyberbezpieczeństwo Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Przedstawiamy cykl artykułów, w którym zwracamy szczególną uwagę na to, w jaki sposób firmy, MŚP i inne organizacje mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników i systemów informatycznych podczas ich wypoczynku.

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, podobnie jak duże firmy i organizacje, muszą mierzyć się ze stale rosnącą liczbą cyberataków. Cyberprzestępcy coraz częściej kierują swoje działania w stronę MŚP, świadomi, że mogą one dysponować mniej zaawansowanymi środkami ochrony niż korporacje. Dlatego też skuteczne działania z zakresu cyberbezpieczeństwa stają się niezbędne, aby chronić firmę przed poważnymi zagrożeniami. Aby skutecznie chronić swoje przedsiębiorstwo, właściciele i pracownicy MŚP powinni podjąć następujące kroki:

 

 1. 1 . Edukacja i Świadomość: Regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa są kluczowe. Pracownicy powinni być świadomi zagrożeń, takich jak phishing, malware czy ransomware, oraz znać zasady bezpiecznego korzystania z internetu i firmowych systemów IT.

 2. 2. Aktualizacja Oprogramowania: Wszystkie systemy i aplikacje używane w firmie powinny być regularnie aktualizowane. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed najnowszymi zagrożeniami.

 3. 3. Silne Hasła i Uwierzchnianie Dwuskładnikowe: Stosowanie silnych haseł i włączanie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) zwiększa ochronę dostępu do firmowych zasobów.

 4. 4. Kopie Zapasowe: Regularne tworzenie kopii zapasowych danych i ich bezpieczne przechowywanie jest kluczowe. W przypadku ataku ransomware kopia zapasowa pozwala na szybkie przywrócenie funkcjonalności firmy.

 5. 5. Polityki Bezpieczeństwa: Każda firma powinna mieć jasne i dobrze zdefiniowane polityki bezpieczeństwa, które regulują korzystanie z technologii, dostępu do danych oraz procedury w przypadku naruszeń bezpieczeństwa.

 6. 6. Współpraca z Ekspertami: Warto rozważyć współpracę z firmami specjalizującymi się w cyberbezpieczeństwie. Audyty bezpieczeństwa, testy penetracyjne oraz konsultacje z ekspertami mogą znacząco podnieść poziom ochrony.

 7.  

Budowanie świadomości na temat cyberbezpieczeństwa wśród pracowników oraz kadry zarządzającej MŚP jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku ochrony firm przed zagrożeniami cyfrowymi i musi być procesem ciągłym.

 

Warto wziąć pod uwagę, że zaczęły się wakacje i w czasie, kiedy wiele osób odłącza się od codziennych obowiązków zawodowych, cyberprzestępcy intensyfikują swoje działania licząc na obniżoną czujność pracowników. Przejmowanie obowiązków za współpracowników, niewystarczający zakres informacji (np. jakimi sprawami ma się zająć osoba zastępująca innych), a także utrudniony kontakt z pracownikiem na urlopie, mogą wpływać na wzrost potencjalnych cyberataków na organizacje.

 

Przedstawiamy cykl artykułów, w którym zwracamy szczególną uwagę na to, w jaki sposób firmy, MŚP i inne organizacje mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników i systemów informatycznych podczas ich wypoczynku.

 1.  
 2. 1. Bezpieczeństwo Twojej firmy w okresie wakacyjnym.
 3. 2. Cyberprzestępcy nie mają urlopu – jak zadbać o swoją firmę w okresie wakacyjnym?
 4. 3. Cyberbezpieczny pracownik na urlopie.
 5. 4. Sprzęt firmowy a wakacje - kluczowe zabezpieczenia.
 6. 5. Budowanie świadomość Cyberbezpieczeństwa w okresie wakacyjnym.

 

 

Pamiętaj, dbasz nie tylko o dobro firmy ale i o komfort pracy swojej i pozostałych pracowników.

 

 

 • zagrozenia i cyberataki
  zagrozenia i cyberataki
 • Bezpieczne urządzenia - bezpieczna firma - infografika
  Bezpieczne urządzenia - bezpieczna firma - infografika
 • Urlopy pracowników - infografika
  Urlopy pracowników - infografika
 • Budowanie świadomości cyberbezpieczeństwa - infografika
  Budowanie świadomości cyberbezpieczeństwa - infografika
 • Bezpieczna firma i pracownik - infografika
  Bezpieczna firma i pracownik - infografika